19 20 21 22 23 24 25
Հայաստանի Ազգային ժողովն ու Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտը համագործակցության շատ լավ փորձ ունեն: Մենք կարեւորում ենք ծրագրի միջոցով երիտասարդ մասնագետներին խորհրդարանի աշխատանքներին ծանոթացնելու եւ ներգրավվելու հնարավորությունը: Վստահ եմ, որ արդյունավետ կհամագործակցենք, եւ դուք ձեր ավանդը կուն...
20.02.2024
Աշխատանքային քննարկում «Երեւան համայնքում տեղական տուրքերի` 2024 թ. շինթույլտվությունների դրույքաչափերի վերաբերյալ» թեմայով
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը  «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանի նախաձեռնությամբ փետրվարի 20-ին կազմակերպել էր աշխատանքային քննարկում «Երեւան համայնքում տեղական տուրքերի` 2024 թվականի շինարարական թույլտվությունների դրույքաչափերի վերաբերյալ» թեմայով: Քննարկմանը մա...
Նախաձեռնությամբ ներդրվում է կատարողական ծախսերի հաշվարկման նոր համակարգ
Նախագծերի փաթեթի նպատակն է սահմանել միասնական իրավաբանական հասկացություններ, ներդնել կատարողական վարույթի մասնակիցների եւ շահագրգիռ անձանց իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ ու համապարփակ գործիքակազմ, ինչպես նաեւ ամրագրել հարկադիր կատարման համակարգի համար անհրաժեշտ իրավական հիմքեր: Այս մասին ասե...
Կառավարությունն առաջարկում է վերանայել պետական պարգեւներ եւ կոչումներ շնորհելու օրենսդրությունը
Գործող օրենսդրությամբ սահմանված 17 պատվավոր կոչումներից կմնա միայն մեկը: Պատվավոր կոչումներ ստացած անձինք շարունակելու են օգտվել օրենսդրությամբ սահմանված իրենց իրավունքներից եւ արտոնություններից: Առաջին ընթերցումից հետո խմբագրական փոփոխություններ են եղել. այս մասին հայտնել է ՀՀ արդարադատության նախար...
Զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտ է հանդիսանալու նաեւ ՀՀ պաշտպանությանը կամավոր հիմունքներով ընդգրկված անձը
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը փոփոխություններ ու լրացումներ է առաջարկել Քրեական օրենսգրքում եւ «Պաշտպանության մասին» օրենքում: Նոր կարգավորմամբ զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելու ընթացքում զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտ է հանդիսանալու...
Նոր կարգավորումներ են առաջարկվում դատավորների սոցիալական երաշխիքներին առնչվող համակարգում
Առաջարկվում է մինչեւ 2014 թվականի հուլիսի 1-ը Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) պաշտոնում նշանակված դատավորի կենսաթոշակի չափը հաշվարկել իր զբաղեցրած վերջին պաշտոնում ստացած պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի ընդհանուր գումարի եւ 0,9 գործակցի արտադրյալի 75 տոկոսի չափով: Գործող կարգավորմամբ ...

В НС стартовала парламентская Программа молодых специалистов на 2024 г.
“Национальное Собрание РА и Институт национальной демократии (NDI) имеют успешный опыт сотрудничества. Мы придаем большое значение возможности ознакомить молодых специалистов с работой парламента и принять участие в программе. Уверен в эффективном сотрудничестве и вашем вкладе в работу НС”, - отмети...
20.02.2024
Рабочее обсуждение “Местные пошлины в общине Ереван по ставкам разрешений на строительство в 2024 г.”
20 февраля Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам по инициативе депутата фракции "Армения" Т.Аветисяна организовала  рабочее обсуждение на тему "Местные пошлины в общине Ереван по ставкам разрешений на строительство в 2024 г.”.В дебатах приняли участие депутаты, представители застройщ...
Инициативой вводится новая система калькуляции исполнительных расходов
“Цель пакета проектов – установление единых правовых понятий, внедрение эффективного и комплексного инструментария защиты прав участников исполнительного производства и заинтересованных лиц, а также создание необходимых правовых основ для системы принудительного исполнения”, - отметил заместитель ми...
Правительство предлагает пересмотреть законодательство о присвоении государственных наград и званий
“Из установленных действующим законодательством 17 почетных званий сохранится только одно. Лица, получившие почетные звания, продолжат пользоваться правами и привилегиями, определенными законодательством. После первого чтения внесены редакционные правки”, - отметила заместитель министра юстиции РА А...
Субъектом преступления против установленного порядка прохождения воинской службы является также добровольно включенное в оборону РА лицо
Депутат НС А.Казарян предложила внести изменения и дополнения в Уголовный кодекс РА и закон "Об обороне". Согласно новому положению, при исполнении обязанностей воинской службы лицо, добровольно включенное в оборону РА в соответствии с законом "Об обороне", будет являться субъектом преступления прот...
Предлагаются новые положения в системе социальных гарантий судей
20 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсуждались в первом чтении новые положения, предлагаемые в закон "О Конституционном Суде". По повестке выступили заместитель министра юстиции РА Л.Балян и председатель комиссии В.Варданян.По Варданяну, проблема возни...