19 20 21 22 23 24 25
Հայաստանի Ազգային ժողովն ու Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտը համագործակցության շատ լավ փորձ ունեն: Մենք կարեւորում ենք ծրագրի միջոցով երիտասարդ մասնագետներին խորհրդարանի աշխատանքներին ծանոթացնելու եւ ներգրավվելու հնարավորությունը: Վստահ եմ, որ արդյունավետ կհամագործակցենք, եւ դուք ձեր ավանդը կուն...
20.02.2024
Աշխատանքային քննարկում «Երեւան համայնքում տեղական տուրքերի` 2024 թ. շինթույլտվությունների դրույքաչափերի վերաբերյալ» թեմայով
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը  «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանի նախաձեռնությամբ փետրվարի 20-ին կազմակերպել էր աշխատանքային քննարկում «Երեւան համայնքում տեղական տուրքերի` 2024 թվականի շինարարական թույլտվությունների դրույքաչափերի վերաբերյալ» թեմայով: Քննարկմանը մա...
Նախաձեռնությամբ ներդրվում է կատարողական ծախսերի հաշվարկման նոր համակարգ
Նախագծերի փաթեթի նպատակն է սահմանել միասնական իրավաբանական հասկացություններ, ներդնել կատարողական վարույթի մասնակիցների եւ շահագրգիռ անձանց իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ ու համապարփակ գործիքակազմ, ինչպես նաեւ ամրագրել հարկադիր կատարման համակարգի համար անհրաժեշտ իրավական հիմքեր: Այս մասին ասե...
Կառավարությունն առաջարկում է վերանայել պետական պարգեւներ եւ կոչումներ շնորհելու օրենսդրությունը
Գործող օրենսդրությամբ սահմանված 17 պատվավոր կոչումներից կմնա միայն մեկը: Պատվավոր կոչումներ ստացած անձինք շարունակելու են օգտվել օրենսդրությամբ սահմանված իրենց իրավունքներից եւ արտոնություններից: Առաջին ընթերցումից հետո խմբագրական փոփոխություններ են եղել. այս մասին հայտնել է ՀՀ արդարադատության նախար...
Զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտ է հանդիսանալու նաեւ ՀՀ պաշտպանությանը կամավոր հիմունքներով ընդգրկված անձը
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը փոփոխություններ ու լրացումներ է առաջարկել Քրեական օրենսգրքում եւ «Պաշտպանության մասին» օրենքում: Նոր կարգավորմամբ զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելու ընթացքում զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտ է հանդիսանալու...
Նոր կարգավորումներ են առաջարկվում դատավորների սոցիալական երաշխիքներին առնչվող համակարգում
Առաջարկվում է մինչեւ 2014 թվականի հուլիսի 1-ը Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) պաշտոնում նշանակված դատավորի կենսաթոշակի չափը հաշվարկել իր զբաղեցրած վերջին պաշտոնում ստացած պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի ընդհանուր գումարի եւ 0,9 գործակցի արտադրյալի 75 տոկոսի չափով: Գործող կարգավորմամբ ...

Young professionals’ parliamentary program begins in National Assembly in 2024
The National Assembly and the National Democracy Institute (NDI) have a very good experience of cooperation. We highlight the possibility of familiarizing the young professionals with the work of parliament and involving them in it through the program. I am sure that we’ll effectively cooperate, and...
20.02.2024
Work discussion on topic Local duties in Yerevan community regarding building permit rates for 2024
On February 20, the NA Standing Committee on Economic Affairs, on the initiative of the deputy of Armenia Faction Tadevos Avetisyan, organized a work discussion on the topic Local duties in the Yerevan community regarding the building permit rates for 2024. The deputies, the representatives of the c...
A new system of calculation of performance expenditures introduced by initiative
The purpose of the package of drafts is to set united legal notions, to introduce effective and comprehensive toolset of protection of rights of the participants and concerned persons of the enforcement proceedings, as well as to fix necessary legal bases for the enforcement system. The RA Deputy Mi...
Government proposes to review legislation on granting state awards and titles
Only one of the 17 honorary titles established by the current legislation will remain. The persons who received honorary titles will continue to enjoy their rights and privileges defined by the legislation. There were editorial amendments after the first reading: The RA Deputy Minister of Justice Ar...
Subject of a crime directed against established order of military service will also be a person voluntarily included in RA defense
The RA NA deputy Alkhas Ghazaryan proposed amendments and addenda to the Criminal Code and the Law on Defense. According to the new regulation, during the military service, a person voluntarily enrolled in the defense of the Republic of Armenia in accordance with the law on Defense will be the subje...
New regulations are proposed in system regarding judges’ social guarantees
It is proposed to change calculating the amount of pension for the judge appointed in the position of the member of the Constitutional Court before July 1, 2014. The new regulations being proposed in the law on Constitutional Court were debated in the first reading at February 20 sitting of the NA S...